Przykład idzie z góry

 

Dziecko bardzo szybko chce spożywać to samo, co dorośli w rodzinie. Mówi się, że przykład idzie od góry, więc jeśli my rodzice dobrze się odżywiamy, to i dziecko będzie odżywiało się prawidłowo. Jeśli my pokątnie zjadamy frytki, paluszki, czekoladki - to dziecko też będzie chciało takich produktów. Dzieci są fantastycznymi obserwatorami, jeśli rodzic przedkłada życie na kanapie nad aktywność fizyczną, dziecko też pomimo zamiłowania do aktywności fizycznej może się skupić na smartfonie, komputerze czy bajkach w TV.

Aktywny, zdrowo-odżywiający się rodzic to wzór do naśladowania dla dziecka, to poniekąd autorytet. 

Kiedy do mojego gabinetu przychodzą całe rodziny, dzieci potrafią przytoczyć "grzechy" każdej osoby z dokładnym czasem i sytuacją w jakiej to nastąpiło. Nie można czegoś nakazać maluchowi, gdy samemu czyni się inaczej. Rodzic staje się po prostu nie wiarygodny i traci argumenty.

Czy dziecko może jeść tak jak dorosły?

TAK - pod warunkiem, że dorosły je tak jak należy. Dieta dziecka nie różni się niczym od zdrowej diety dorosłej osoby. Myślę, że oczywistym jest, że dzieci nie powinny spożywać toksycznej coli czy innych kolorowych napojów o zaszyfrowanym składzie, nie powinny spożywać produktów, które zawierają "dodatki" do żywności w tym: glutaminian sodu, azotyn sodu, azotan potasu, karminy, koszeliny. Większość substancji konserwujących jest rakotwórcza, niektóre dodatki barwiące jak karmel czy karminy, koszeliny, błękit mogą wywoływać zaburzenia psychiczne w tym ADHD, agresję, problemy z koncentracją, ale również mogą prowadzić do niewydolności organów wewnętrznych. Dziecko nie potrzebuje w diecie soli, maggi, ziarenek ze smakiem, natomiast warto korzystać z naturalnych ziół. Dziecko nie potrzebuje również cukru, on wcale nie krzepi, warto włączyć natomiast owoce, szczególnie po aktywności fizycznej. Po treningu idealny będzie dojrzały banan, który dostarczy węglowodany ale również potas stracony z potem. Nie polecam parówek, kiełbasek czy wędlin z plastiku.

Rodzice - czytajcie etykiety! To że coś zawiera 100% szynki, czy 130g mięsa na 100g produktu - nie jest wyznacznikiem jakości produktu. Zwykle to co małym druczkiem - produkt taki dyskwalifikuje. 

Kurczaki

Chciałabym uczulić rodziców na podawanie dziecku drobiu. Sporo się mówi o zaletach tego mięsa, że delikatne, chude i w sam raz dla dziecka, ale to nie do końca prawda. Dzieci potrzebują czerwonego mięsa, bo to zawiera więcej witamin gdyż jest tłustsze, z takiego mięsa dziecięcy organizm wchłonie sporo żelaza, a to jest potrzebne do zaopatrywania mięśni w tlen, ponadto zawartość tłuszczu, który jest budulcem układu nerwowego i hormonalnego jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju. Kolejną rzeczą dość kontrowersyjną jest jakość mięsa drobiowego. Szybka hodowla, wielkie koncerny, a co za tym idzie sporo substancji, które nie powinny się znaleźć w mięsie. Oczywiście oficjalnie wszystko jest w porządku, ale w praktyce widać, ze coraz ciężej leczy się choroby, bo organizmy uodporniają się na antybiotyki, coraz większe zaburzenia ze strony jelit i wreszcie alergie, które mogą być powiązane z przepuszczalnością jelita. Zaburzenia hormonalne i biust u chłopców to ostatnio niestety coraz częstszy problem. Dziewczynki z zaburzeniami menstruacji i nadmiernym owłosieniem. 

Warto jest pomyśleć o urozmaiceniu, mięso z dzika, sarny, królika, krowy, owcy, różne gatunki ryb. Warto też kierować się zasadą prostoty i maksymalnie naturalnych produktów, czyli mięso pieczone zamiast wędliny, kawałek mięsa z grilla czy duszonego zamiast gotowej potrawy z kartoniku, zupa ze świeżych warzyw zamiast z proszku, kasza zamiast płatków zalewajek.

 

Iwona Wierzbicka - dietetyk kliniczny i dietetyk małych piłkarzy w Footbal Academy

www.ajwen.pl 
www.ajwendieta.pl

Partnerzy

PARTNERZY:
 

PARTNERZY
SPORTOWI:

 

2020 © Football Academy UK Elitarna szkółka piłkarska dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat all rights reseved - wszelkie prawa zastrzeżone

O.PRAWNA

Football Academy UK
Technology House
Lissadel Street
Salford, Manchester
M6 6AP
info@fauk.pl
www.fauk.pl

| P. PRYWATNOŚCI |

pozostałe projekty FA Group

| FASE | FA | LPFA | GKA | FPARK | FBABY |
1
11:40
   sobota, 22 lutego 2020 roku