JESTEŚ TUTAJ  

Kącik Dietetyczny

 


Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują właściwie zbilansowanych składników pokarmowych. Niestety wielu rodziców nie przykłada do tego aż tak dużej wagi. W szczególności jeśli dziecko jest aktywne fizycznie i niemal wszystko co spożyje "spali" na treningu. Nie zawsze jednak szczupłe ciało oznacza jednocześnie zdrowie i nie każde dziecko pomimo treningów nie ma problemów z nadmierną tkanką tłuszczową. Dieta to 85% sukcesu, zarówno jeśli chodzi o zdrowie jak i sukcesy w sporcie. Oczywiście, że bardzo ważny jest trening, technika, częstotliwość i jakość treningów, ale przecież bez odpowiedniego "paliwa" dziecko nie będzie miało siły, a może i ochoty na aktywność fizyczną.

Dieta, czyli sposób odżywiania się dziecka ma wpływ na jego samopoczucie, zdrowie, sprawność układu nerwowego oraz mięśniowego. Decyduje o tym czy dziecko jest silne, wytrzymałe, czy ma skłonności do alergii, chorób, a nawet wpływa na jego psychikę.

Świadomi tego, jak ważną rolę w ozwoju małego piłkarza odgrywa dieta, postanowiliśmy zaznajomić Państwa z tematyką żywienia i kreowania prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy "Kącik Dietetyczny", w którym znajduje się wiedza na temat żywienia małych piłkarzy i piłkarek. Życzymy "smacznej lektury".
 

Iwona Wierzbicka - dietetyk kliniczny współpracujący z Football Academy

DEKALOG ŻYWIENIA
MŁODEGO SPORTOWCA

1. Najważniejszym składnikiem w diecie powinny być warzywa. Powinny być dodatkiem do każdego posiłku. Warzywa są źródłem witamin, minerałów w tym cennego wapnia. Marchewka dostarcza ważnych witamin A i E oraz beta-karetonu, który jest ważnym antyoksydantem, czyli chroni komórki przed uszkodzeniem. Warzywa dbają również o właściwe pH organizmu, co ma szczególne znaczenie u młodych sportowców. Jeśli dzieci nie przepadają za warzywami nie zmuszamy ich na siłę, ale staramy się dać swoją osobą przykład. Niech na stole królują sałatki, surówki, warzywa gotowane i surowe, pasty mięsno-warzywne, zupy-krem z warzyw, kiełki, zioła jako przyprawy. Polecam również prawdziwe kiszonki (kapusta, ogórek, burak) oraz soki warzywne jednodniowe lub samodzielnie wyciskane.

2. Pełnowartościowe białko - powinno znaleźć się w dwóch lub nawet trzech posiłkach. Białko to budulec mięśni, stawów, hormonów, krwi. Służy m.in. do regeneracji, odbudowy, wzrostu i procesów myślowych. Polecam: czerwone mięso, drób (ale tylko ten wiejski), dziczyznę, królika, ryby, owoce morza, jaja kurze (najlepiej jaja wiejskie), jaja przepiórcze.

3. Węglowodany - czyli energia, która jest niezbędna do wykonywania wysiłku, ale również do wbudowywania białka. Proponuję by były to kasze bezglutenowe czyli: komosa ryżowa (quinoa), amarantus, gryka, kasza jaglana, ryż basmati lub paraboliczny. Pierwsze trzy kasze mają niezwykłe właściwości odżywcze, m.in. dużą zawartość białka, witamin i minerałów. Kasza jaglana natomiast ma właściwości zasadotwórcze co jest bardzo ważne szczególnie po wysiłku fizyczny.

[czytaj więcej...]

Piramida Ajwena DZIECI
 

Partnerzy

PARTNERZY:
 

PARTNERZY
SPORTOWI:

 

2020 © Football Academy UK Elitarna szkółka piłkarska dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat all rights reseved - wszelkie prawa zastrzeżone

O.PRAWNA

Football Academy UK
Technology House
Lissadel Street
Salford, Manchester
M6 6AP
info@fauk.pl
www.fauk.pl

| P. PRYWATNOŚCI |

pozostałe projekty FA Group

| FASE | FA | LPFA | GKA | FPARK | FBABY |
1
21:34
   poniedziałek, 30 marca 2020 roku